Association Polonaise des Auteurs, Journalistes et Traducteurs en Europe – Stowarzyszenie Polskich Autorow, Dziennikarzy i Tlumaczy w Europie – POLISH ASSOCIATION OF AUTHORS, JOURNALISTS AND TRANSLATORS IN EUROPE -POLNISCHER AUTOREN, JOURNALISTEN UND ÜBERSETZER VERBAND IN EUROPA – ПОЛЬСКАЯ АССОЦИАЦИЯ АВТОРОВ, ЖУРНАЛИСТОВ И ПЕРЕВОДЧИКОВ В ЕВРОПЕ

Krzyż Kawalerski dla Wiesława Piechockiego

1 czerwca 2011 w Vaduz, stolicy Księstwa Liechtenstein, w lokalu Honorowego Konsulatu Polski, ambasador Jarosław Starzyk wręczył Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej nadany Wiesławowi Piechockiemu przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W miłej uroczystości wzięła udział spora grupa gości. Byli to członkowie rodziny, przyjaciele, znajomi, koledzy z pracy.

Uroczystość otworzył Honorowy Konsul Polski w Liechtensteinie, dr Thomas Zwiefelhofer, przedstawiając W. Piechockiego jako swego byłego nauczyciela oraz obecnego przyjaciela. Ambasador J. Starzyk omówił zasługi bohatera wieczoru, podkreślając jego patriotyczny wkład w pogłębianie stosunków między Polską a Liechtensteinem. Właśnie dr W. Piechocki zaproponował parę lat temu Th. Zwiefelhofera (jest absolwentem architektury ETH w Zurychu oraz doktorem prawa Uniwersytetu w Sankt Gallen) jako jedynego godnego kandydata na konsula.

W. Piechocki pracuje od kwietnia 1982 w jedynym liceum Księstwa (Liechtensteinisches Landesgymnasium), kształcąc przyszłych studentów. Odznaczony naucza w języku niemieckim francuskiego, łaciny i rosyjskiego. Jego hobby to języki, literatura i podróże.

Piechocki zorganizował już trzykrotnie konkurs wiedzy o Polsce we wspomnianym liceum. Laureaci byli w Polsce (Katowice, Zielona Góra i Warszawa), korzystając z prezentu Ambasady RP w Bernie: ufundowała ona za każdym razem po cztery bilety lotnicze do Polski – jeden dla nauczyciela towarzyszącego i dla 3 uczniów. Przez tydzień młodzi Liechtensteińczycy byli gośćmi swych rówieśników w Polsce.

Oprócz działalności pedagogicznej Piechocki działa w miarę swych możliwości od lat w Muzeum Polskim w Rapperswilu oraz pisuje artykuły do „Naszej Gazetki”. Pierwszy ukazał się przy końcu 2005. Również inne periodyki polonijne publikują często jego teksty. Od roku 2000 pisuje Piechocki regularnie do dwutygodnika kanadyjskiego „Nowy Kurier” z Toronto, do miesięcznika „Panorama Polska” z Edmonton (stolica kanadyjskiej prowincji Alberta), do gazety nowojorskiej „Nowy Dziennik” oraz do dwu czasopism wiedeńskiej Polonii: „Jupiter” i „Polonika”.

W roku 2005 wyszła w Warszawie jego książka „Okolice” (280 stron), będąca antologią opublikowanych za granicą tekstów. Wiesław Piechocki jest autorem „Rozmówek francuskich”, wydanych jeszcze w 1979 w Warszawie. Od grudnia 2006 jest Piechocki stałym współpracownikiem gazety liechtensteińskiej „Volksblatt”, gdzie publikuje artykuły w języku niemieckim (dotąd uzbierało się ich 150) na tematy kultury i sztuki. Od połowy 2010 zamieszcza tam dodatkowo swoją serię reportaży poświęconych wyłącznie Liechtensteinowi – jego dynastii, historii oraz miejscu w aktualnym świecie.

Droga emigracyjna była swoistą odyseją: Piechocki przestał pracować w 1981 roku na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Romanistyki jako adiunkt, współtworząc wtedy rodzącą się „Solidarność”. Wyjechał z żoną i córeczką przez Szwecję do Norwegii. Stamtąd przedostał się do zachodniej Austrii (gdzie mieszka do dziś – w mieście granicznym Feldkirch). Po wielu tarapatach znalazł pracę jako nauczyciel w Vaduz decyzją Rządu Książęcego z kwietnia 1982. W ciągu 29 lat pracy przewinęło się w jego życiu nauczycielskim około 900 młodych Liechtensteińczyków. Niektórzy z nich doszli do bardzo wysokich stanowisk w alpejskiej monarchii!

Żona Małgorzata jest Polką. Najstarsza córka jest od 2005 r. pracownikiem naukowym New York University. Dwie inne, urodzone na emigracji, są studentkami Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Andrzej Targowski, USA, 2 lipca 2011 r.

Na zdjęciu: Wiesław Piechocki z żoną podczas uroczystości.

z podziekowaniem dla prof. Targowskiego oraz PAP dla POLONII

Archiwum

%d blogerów lubi to: