Association Polonaise des Auteurs, Journalistes et Traducteurs en Europe – Stowarzyszenie Polskich Autorow, Dziennikarzy i Tlumaczy w Europie – POLISH ASSOCIATION OF AUTHORS, JOURNALISTS AND TRANSLATORS IN EUROPE -POLNISCHER AUTOREN, JOURNALISTEN UND ÜBERSETZER VERBAND IN EUROPA – ПОЛЬСКАЯ АССОЦИАЦИЯ АВТОРОВ, ЖУРНАЛИСТОВ И ПЕРЕВОДЧИКОВ В ЕВРОПЕ

Jean Offredo – in memoriam

27 marca br. zmarł w Paryżu Jean Offredo, wybitny dziennikarz i publicysta telewizyjny, wydawca, wielki przyjaciel Polski.

Urodzony 14.09.1944 w Stargardzie Szczecińskim (jego matka jest Polką), w reportażach z Polski od początku lat ’70 kładł nacisk na środowiska katolickie i niezależne. Dzięki tym kontaktom odegrał w latach 1980-84 wybitną rolę jako reporter telewizji Antenne 2, a następnie prezenter głównego dziennika telewizji TF1, informując francuskich słuchaczy o wydarzeniach w Polsce, od powstania Solidarności po stan wojenny. Jego książka o Solidarności (Lech Wałęsa ou l’été polonais, 1981) była na rynku francuskim bestsellerem. Był on również autorem 2 książek o Kościele w Polsce, 6 książek o papieżu Janie Pawle II i jego pielgrzymkach oraz wydawcą dzieł Karola Wojtyły i zapisków ks. Jerzego Popiełuszki we własnym wydawnictwie Cana.

Piewca Solidarności, zachowujący niegasnącą sympatię do Polski, Jean Offredo był przez wiele lat uważany za dziennikarza najlepiej we Francji zorientowanego w sprawach polskich i dawał temu wyraz w licznych artykułach w prasie francuskiej.

Odznaczony był Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pogrzeb odbędzie się 30.03.2012 w Vanves pod Paryżem, po mszy o g. 15.30 w kościele Saint Etienne w Issy-les-Moulineaux, koncelebrowanej przez abpa Hippotyte Simon, wiceprzewodniczącego Konferencji Biskupów Francji. …czytaj wiecej..

Archiwum

%d blogerów lubi to: