Association Polonaise des Auteurs, Journalistes et Traducteurs en Europe – Stowarzyszenie Polskich Autorow, Dziennikarzy i Tlumaczy w Europie – POLISH ASSOCIATION OF AUTHORS, JOURNALISTS AND TRANSLATORS IN EUROPE -POLNISCHER AUTOREN, JOURNALISTEN UND ÜBERSETZER VERBAND IN EUROPA – ПОЛЬСКАЯ АССОЦИАЦИЯ АВТОРОВ, ЖУРНАЛИСТОВ И ПЕРЕВОДЧИКОВ В ЕВРОПЕ

Emilia Tomecka – „Miejsce Polaków w życiu współczesnego austriackiego Kościoła katolickiego” -Nowa publikacja APAJTE

Tomecka E_Miejsce Polakow_2013194

OLYMPUS DIGITAL CAMERAEmilia Tomecka – „Miejsce Polaków w życiu współczesnego austriackiego Kościoła katolickiego” – Na Targach Ksiazki w Warszawie, ktore odbyly sie w dniach 16-19 maja br.wystawiona byla ksiazka wydane przez APAJTE zatytulowana „Miejsce Polaków w życiu współczesnego austriackiego Kościoła katolickiego”, która ukazuje obecność chrześcijańskich wartości w życiu Polonii wiedeńskiej (także dzieci i młodzieży) i dochowanie im wierności. Czemu niewątpliwie pomaga szczególne posłannictwo księży Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa.
Niniejszej praca udowodnia, że Polscy migranci przybywający do Wiednia w poszukiwaniu zarobku zachowują własną tożsamość, ze szczególnym uwzględnieniem ich religijności. Arcybiskup wiedeński kardynał Christoph Schönborn podczas uroczystej mszy świętej w katedrze pod wezwaniem Świętego Szczepana z okazji stulecia duszpasterstwa Zmartwychwstańców w Austrii, przyjmując Polaków do austriackiego Kościoła apelował o zachowanie wspaniałych tradycji żywej wiary, którą przywożą Polacy z własnego kraju – kraju, który podarował światu Ojca Świętego Jana Pawła II.
Autorka ukazuje rzymskokatolicki Kościół w Austrii poszukujący nowych relacji z wiernymi, przy czym istotne są nie tylko praktyki religijne. Kościół, który w swych poszukiwaniach kieruje się w dużym stopniu działalnością charytatywną i zaangażowaniem w życie społeczne wyznawców.
W książce znajdziemy informację o szczególnym wydarzenie jakim było mianowanie honorowym kanonikiem katedry św. Szczepana w Wiedniu, księdza Edwarda Daniela. Ksiądz Daniel jest pierwszym Polakiem, który został kanonikiem wiedeńskiej katedry. Znajdziemy w tej publikacji przykłady otwarcie podwoi katedry arcybiskupiej (Dom-und Metropolitanpfarre St. Stephan) oraz muzeum diecezjalnego (Erzbischöfliches Dom-und Diözesanmuseum) w celu zaprezentowania dorobku twórczego Polaków, tak we wnętrzu gotyckiej katedry, jak i wśród arcydzieł sztuki sakralnej w muzeum diecezjalnym.

Categorised in: swiat ksiazki, wiadomosci

Archiwum

%d blogerów lubi to: