Association Polonaise des Auteurs, Journalistes et Traducteurs en Europe – Stowarzyszenie Polskich Autorow, Dziennikarzy i Tlumaczy w Europie – POLISH ASSOCIATION OF AUTHORS, JOURNALISTS AND TRANSLATORS IN EUROPE -POLNISCHER AUTOREN, JOURNALISTEN UND ÜBERSETZER VERBAND IN EUROPA – ПОЛЬСКАЯ АССОЦИАЦИЯ АВТОРОВ, ЖУРНАЛИСТОВ И ПЕРЕВОДЧИКОВ В ЕВРОПЕ

Korespondencje

AUTORZY

__________________________________

Wspomnienie – Bolesław Bieniasz

„Prof. Jan Hoffman 1906 – 1995”

Jan Hoffman, pianista wirtuoz, profesor PWSM w Krakowie posiadał doskonały słuch i olśniewającą inteligencję. Był jednym z najwybitniejszych pedagogów jakich kiedykolwiek spotkałem. Niezwykle wymagający, zachęcał swych ucziów do wnikliwości, wskazując im drogę do celu.
Często powtarzał swą maksymę : “zimny umysł, luźne ręce i gorące serce”

wiecej…..
____________________________________

Japońskie Migawki Aleksandra Czastkiewicza

„Tsunami i Kamakura”


Jedenastego marca tego roku Japonię nawiedziło trzęsienie ziemi o rzadko spotykanej sile dziewięciu stopni w skali Richtera.
Napięty łuk japońskich wysp zdaje się zagrażać oceanowi ale to właśnie ocean olbrzymią ścianą morskich fal szeroką na sto kilometrów przyniósł Japonii śmierć i zniszczenie.Ten fenomen natury nosi nazwę tsunami a fale morskie w tym przypadku wysokie od piętnastu do dwudziestu siedmiu metrów wdarły się w głąb lądu rozlewając się na przestrzeni sześciuset kilometrów zmiatając pociągi, samochody, domy, okręty a wszystko to niesione wodą stało się cmentarzem unicestwienia.

wiecej…..

____________________________________
Migawki Aleksandra Czastkiewicza

„ z Pomorza Zachodniego ”

Otwieram komputerową pocztę i czytam – ”Cztery koncerty Stabat Mater Piotra Mossa na Festiwalach w Koszalinie,Szczecinie,Kołobrzegu i Kamieniu Pomorskim.Orkiesrta,chór i solistka Maria Kobayashi.Przyjeżdżajcie! Eugeniusz Kus.”

Paryż żegna nas deszczem. Opuszczamy kraj: dobre wina, pyszne sery ,niepotrzebne strajki i jedziemy do ”kraju tego gdzie kruszynę chleba podnosisz z ziemi”.. jak wierszem śpiewał Norwid tęskniąc za zagrabioną zaborami Polską.

wiecej…..

___________________________________

Archiwum